Rozmowy
Przede wszystkim trzeba słyszeć

ALEKSANDRA KOTECKA, TOMASZ WIERZBOWSKI
Przede wszystkim trzeba słyszeć
Murat Içlınalça, mistrz śpiewu z kościoła pod wezwaniem św. Grzegorza Oświeciciela w Stambule i absolwent stambulskiego konserwatorium muzycznego, dzieli się zawiłościami teorii muzyki modalnej i opowiada o tym, dlaczego to nie teoria decyduje o niepowtarzalnym charakterze poszczególnych modusów. Wywiad z tłumaczeniem Arama Kerovpyana z języka ormiańskiego.
SŁOWNICZEK TERMINÓW I NAZWISK
- Komat
- Kanun
- Makam
- Tetrachord, Pentachord
SŁOWNICZEK TERMINÓW I NAZWISK
- Komat
Komat – drobny interwał między częstotliwościami tego samego stopnia skali, obliczonymi według różnych metod wynikających z przyjętego systemu dźwiękowego.
- Kanun
Kanun – instrument strunowy występujący solowo, częściej jednak w zespole z innymi instrumentami na znacznym obszarze Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Zachodniej, Azji Środkowej i południowowschodnich regionów Europy. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa qanun, oznaczającego “porządek, prawo, normę”, które jest zapożyczeniem greckiego κανών (prawo), od którego wywodzi się także łaciński wyraz canon (a także polski kanon).
- Makam
Makam – wzorzec melodyczny w tradycyjnej muzyce arabskiej. Charakterystyczne elementy makamu to skala często wykorzystująca ćwierćtony, modulację i intonację. Różnica między skalą i makamem polega na tym, że w makamie, oprócz dźwięków skali, zawierają się także elementy składające się na sposób wykonania danego makamu, takie jak ciążenia i funkcje poszczególnych stopni skali [źródło: Turkish Music Makam Guide. Murat Aydemir, Pan Yayıncılık 2010].
- Tetrachord, Pentachord
Tetrachord, Pentachord – skale w muzyce tureckiej tworzone są przez połączenie tetrachordu (czterech kolejnych dźwięków) i pentachordu (pięciu kolejnych dźwięków), w takiej bądź odwrotnej kolejności), inaczej niż w muzyce zachodniej, w której skala składa się z dwóch tetrachordów [źródło: Turkish Music Makam Guide. Murat Aydemir, Pan Yayıncılık 2010].
Szczegóły
Z Muratem İçlinalçą rozmawiali
Dodaj komentarz