Początki
Mandejczycy z Chuzestanu

Kamila Klamut, Jarosław Fret
Mandejczycy z Chuzestanu
Poszukiwania muzyki z początków chrześcijaństwa zawiodły nas na południe Iranu do rejonu Chuzestan zamieszkanego przez jedyną żyjącą w naszych czasach gnostycką grupę Mandejczyków, którzy wywodzą się z dorzecza Jordanu. Na przełomie I–II wieku n.e. wyemigrowali nad Eufrat i Tygrys. Mandejczycy do dziś posługują się językiem należącym do rodziny dialektów wschodnioaramejskich i utrzymują się (jak przystało na antycznych alchemików) z handlu srebrem i złotem.
- Ahwaz
- „Mandejczycy" Jorunn Jacobsen Buckley
- „Gnoza" Kurt Rudolph
- Ahwaz
- „Mandejczycy" Jorunn Jacobsen Buckley
Książka Profesor Jorunn Jacobsen Buckley Mandejczycy dostepna w jezyku agielskim
Oxford University Press 2002,Fragment książki jest dostępny do wglądu poprzez dokumenty Google
Czytaj - „Gnoza" Kurt Rudolph
Kurt Rudolph – niemiecki teolog ewangelicki i historyk religii, znany przede wszystkim ze swoich prac poświęconych gnostycyzmowi, manicheizmowi i mandaizmowi.
Badania nad mandaizmem, podczas których traktował go jako jeden z historycznych fenomenów gnozy oraz przykładów synkretyzmu religijnego, sprawiły że stał się on w tej kwestii międzynarodowym autorytetem. Poza kręgami specjalistycznymi stał się znany dzięki swoim szerzej zakrojonym badaniom nad zjawiskiem gnozy, a w szczególności wydanej po raz pierwszy w roku 1977 monografii Die Gnosis.
Książka jest dostępna w Polsce: Gnoza Istota i historia późnoantycznej formacji religijnej wydawnictwo: Nomos
Gnoza, która jak cień towarzyszy religii, także chrześcijaństwu, dzisiaj znów pociąga wielu ludzi spragnionych duchowych przeżyć, tajemnicy i pewności, uwolnienia od winy może od odpowiedzialności i niepokoju. W publikacjach „nowej religijności”, choćby z biblioteki różokrzyżowców, pojawiają się pojęcia i symbole znane z wielu innych tekstów gnostyckich i teozoficznych, którym nadaje się nowe znaczenia. Często dawne symbole i pojęcia włącza się do nowych tekstów dlatego, że są tajemnicze i niejasne, mniej zrozumiale. I powstaje pomieszanie z poplątaniem. Trzeba uporządkować tę scenę religijną, opisać, nazwać, uzasadnić źródłowo, oczywiście dla tego, komu miły porządek i nazywanie rzeczy po imieniu.
Fragment z przedmowy ks. prof. Wincentego Myszora
Książka jest dostępna w jezyku agielskim na stronie www.gnosis.study
Szczegóły
O pierwszej wyprawie do Iranu i początkach teatru ZAR opowiadali Kamila Klamut i Jarosław Fret.
lipiec 2020
Dodaj komentarz